Masaż dla kobiet w ciąży
Wokół masowania kobiet ciężarnych urosło wiele mitów. Coś, co dawniej było tradycją, straciło na wartości. Ciąża stała się przeciwwskazaniem do wykonywania masażu. Tymczasem wiele kobiet, którym zwłaszcza w późniejszym okresie ciąży towarzyszą bóle kręgosłupa, opuchnięte nogi i ogólne fizyczne i psychiczne zmęczenie, marzy o chwili relaksu i ulgi. Z myślą o nich została stworzona metoda masażu prenatalnego/ ciążowego, który oparty jest na tradycji masaży hinduskich. To niezwykle przyjemny masaż, który pozwala na zmniejszenie ciążowych dolegliwości, a także na wsparcie ciała w przygotowaniach do porodu. Odpowiednio wykonany masaż zmiękcza ciało i pozwala na szybszy przebieg porodu.

 

Rytualny masaż przedporodowy
Dawniej masowanie kobiety przed samym porodem miało na celu przygotowanie jej ciała do wydania na świat dziecka. Była to ceremonia, rytuał, do którego zapraszano jedynie kobiety, by swym czułym dotykiem otoczyły ciężarną kobietę. Olejowy masaż abhyanga wywodzący się z Indii relaksuje przyszłą mamę i zmiękcza jej ciało ułatwiając poród. W czasie zabiegu stosuje się także elementy refleksologii twarzy i stóp, by jak najlepiej przygotować nie tylko ciało, ale także psychikę do tej ważnej chwili.

 

Joga integralna
Joga kojarzy się przede wszystkim z trwaniem w dziwnych pozycjach, tymczasem elementy tego systemu ćwiczeń z powodzeniem można wprowadzić do terapii dziecka w każdym wieku (nawet niemowlęcia). Terapia taka przynosi bardzo korzystne rezultaty na wielu płaszczyznach rozwoju dziecka. Jest ona oparta o system Yoga for the special child® , którego autorką jest Sonia Sumar.
Ćwiczenia Jogi Integralnej dla dzieci ze specjalnymi potrzebami zostały dobrane w ten sposób, aby odpowiadały potrzebom dzieci z:
zielony zespołem Downa,
zielony mózgowym porażeniem dziecięcym,
zielony zaburzeniami ze spektrum autyzmu,
zielony innymi zaburzeniami rozwoju.
Przynosi także dobre efekty w terapii dzieci z zaburzeniami uwagi, ADHD oraz trudnościami
w uczeniu się.

 

Refleksologia twarzy
Refleksologia to metoda terapii, którą można dostosować indywidualnie do potrzeb danej osoby. Można stosować ją osobno lub jako część całościowego masażu. Jest to doskonałe narzędzie, które pomaga zmierzyć się z różnymi dolegliwościami niemowlęcymi, a także związanymi z okresem okołoporodowym. Z powodzeniem można ją stosować zarówno u dzieci jak i dorosłych.
Zaletami tego rodzaju terapii jest:
zielony brak ograniczeń wiekowych i zdrowotnych;
zielony nie powoduje bólu;
zielony szerokie spektrum zastosowania.
W przypadku jakich dolegliwości warto się udać na refleksologię twarzy?
zielony dolegliwości niemowlęce: alergie, rumień pieluszkowy, problemy ze spaniem, nadmierny płacz, problemy trawienne (refluks, kolki, zaparcia), osłabienie organizmu, zapalenie ucha, kaszel, nawracające infekcje, zapchany nosek, bolesne ząbkowanie;
zielony wcześniaki: to specyficzna grupa dzieci, która wymaga szczególnej opieki i dla nich istnieje specjalna metoda pracy, która ma na celu poprawę funkcjonowania całego organizmu;
zielony starsze dzieci: alergie, problemy trawienne, nawracające infekcje a także zaburzenia emocjonalne (brak pewności siebie, zamartwianie się, żal, smutek, złość, frustracja);
zielony mamy w okresie okołoporodowym: dolegliwości ciążowe, przygotowanie do porodu, regeneracja organizmu po porodzie (naturalnym i cesarskim cięciu), huśtawki hormonalne, problemy związane z laktacją, baby blues i inne.