Zespoły przeciążeniowe kręgosłupa są jednym z częstszych problemów, występujących u kobiet zarówno w okresie ciąży jak i w różnie długim okresie po urodzeniu dziecka. Towarzyszące tym zespołom  dolegliwości bólowe,  zaburzenia siły i napięcia  mięśni w obrębie tułowia, są wynikiem zmian w gospodarce hormonalnej, powodujących osłabienie tkanki łącznej układu mięśniowo – powięziowego. Nasilający się wraz z rozwojem ciąży niewłaściwy rozkład obciążeń działających na poszczególne segmenty kręgosłupa,  zwłaszcza jego część  lędźwiowo – krzyżową,  powoduje wzrost dolegliwości bólowych, zwiększając  tym samym dyskomfort  w codziennym funkcjonowaniu kobiety.

Dolegliwości bólowe kręgosłupa mogą mieć  bardziej dokuczliwy charakter u kobiet, u których już wcześniej występowały nieprawidłowości w ukształtowaniu krzywizn kręgosłupa np. plecy okrągło – wklęsłe,  skolioza czy też niedostateczny stan napięcia mięśni w obrębie brzucha, grzbietu i obręczy biodrowej. Dodatkowo w okresie ciąży i połogu pojawia się często ograniczenie wydolności układu żylnego i limfatycznego, powodując dokuczliwe obrzęki głównie w obrębie kończyn dolnych, a ucisk na narządy jamy brzusznej jest powodem zaparć.


Poprzez zaplanowane i odpowiednio dostosowane do aktualnego stanu funkcjonalnego ćwiczenia ruchowe, pozycje ułożeniowe (przeciwbólowe i odciążające), masaż oraz wybrane zabiegi fizykalne, możliwe jest złagodzenie dolegliwości bólowych kręgosłupa, utrzymanie należytego stanu układu mięśniowo - powięziowego oraz wspomaganie funkcji układu limfatycznego. Działania te są ważnym elementem składowym, przygotowującym kobietę do porodu oraz wiążą się z  szybkim odzyskaniem pełnej sprawności funkcjonalnej po narodzinach dziecka.