wkladki1

Są to najwyższej jakości wkładki ortopedyczne stworzone by uzyskać optymalne, indywidualnie dopasowane podparcie dla stopy. Jest to sensomotoryczny środek pomocniczy w terapii stóp i całego ciała. Wkładki składają się z kilku warstw:
zielony włókna węglowego zapewniającego stabilność przy zachowaniu pełnych funkcji ruchowych,
zielony miękkiej wyściółki zapewniającej komfort porzez amortyzację wstrząsów i równomierne rozłożenie nacisku na całą powierzchnię podeszwy
zielony punktowych krążków korekcyjno-pobudzających, które pozwalają na indywidualne dopasowanie wkładki mając wpływ na ułożenie stopy i całego ciała oraz pobudzając mięśnie do pracy. Istnieje możliwość zmiany położenia krążków w trakcie terapii w celu optymalizacji efektu terapeutycznego.
Dzięki stosowaniu wkładek Igli można uzyskać efekt stabilizujący stopę, efekt korygującyy ustawienie stopy lub efekt odciążenia i amortyzacji.

Czy wiesz, że...
Stopa to złożona część ciała, która przyjmuje maksymalne obciążenia niejednokrotnie w długich odcinkach czasu. Nieprawidłowa budowa i funkcjonowanie tej części ciała może powodować ból oraz znacząco wpływać na pozostałe stawy oraz mięśnie naszego ciała. Przyczyn nieprawidłowego ukształtowania stopy może być wiele, jednak pewne jest, że wpływa ono na cały narząd ruchu. Istnieje wiele form terapii stopy, które przyniosłyby pozytywne efekty, ale po wyjściu z gabinetu terapeuty stopa poddawana jest ponownie dużym obciążeniom, a nieprawidłowe wzorce są powielane. Zastosowanie indywidualnie dopasowanej wkładki jest idealnym rozwiązaniem. Korekcja ustawienia stopy pozwala na zachowanie efektów terapii, a powtarzalność prawidłowych wzorców ruchowych dzięki zastosowaniu wkładki pozwala na przebudowanie dysbalansu mięśniowego objawiającego się wadami postawy.

wkladki3

Wizyta diagnostyczna
Na wizycie diagnostycznej ocenie zostaje poddana całościowo postawa pacjenta zarówno w warunkach statycznych – stojąc, jak i dynamicznych - w różnych funkcjonalnych zadaniach ruchowych wymagających zaangażowania wielu stawów i łańcuchów mięśniowo – powięziowych. Następnie ocenie poddana jest ruchomość poszczególnych stawów, która, jeśli wystepują odstępstwa od normy, może mieć znaczący wpływ na rozwój wad postawy i dolegliwości bólowych. Do kontroli ukształtowania stóp wykorzystywane są podoskop i podograf, dzięki którym można ocenić czy nacisk stopy na podłoże jest prawidłowy.
Jeśli zasadne jest zastosowanie wkładek to fizjoterapeuta indywidualnie dopasowuje je tak żeby uzyskać porządany efekt stabilizujący stopy, korygujący ustawienie stopy lub efekt odciążenia i amortyzacji.
Jeżeli zastosowanie wkładek nie jest potrzebne to cały pozostały czas poświęcany jest na terapię oraz edukację odnoście ćwiczeń do wykonania w domu.


Wizyta terapeutyczna
Podczas kolejnych wizyt wdrażana jest odpowiednio dobrana rehabilitacja mająca na celu przywrócenie prawidłowej postawy ciała, ruchomości w stawach oraz optymalnej stabilizacji. W tym celu fizjoterapeuta w zależności od potrzeb stosuje terapię manualną, techniki mięśniowo-powięziowe oraz zaleca indywidualenie dopasowane ćwiczenia.

Wizyta kontrolna – wkładki ortopedyczne
W przypadku kiedy pacjent nie korzysta z wizyt terapeutycznych zalecane są krótkie wizyty kontrolne w celu oceny działania wkładki i ewentualnej zmiany ustawienia krążków korekcyjnych.
Pierwsza wizyta kontrolna powinna odbyć się ok. 1 miesiąca od rozpoczęcia użytkowania wkładek, a kolejne ustalane są indywidualnie.


Zastanów się nad wizytą u fizjoterapeuty jeżeli zauważasz u siebie lub swojego dziecka następujące problemy:
zielony koślawienie kolan i stóp
zielony asymetryczne ustawienie miednicy
zielony nieprawidłowe ukształtowanie stopy (np. stopa wydrążona, płaska, płasko-koślawa itp.)
zielony drętwienie i mrowienie w obrębie przodostopia
zielony bolesność stóp
zielony szybko męczące się stopy
zielony nadmierne obciążanie stóp (sport, zbyt duża masa ciała itp.)

wkladki2