Fundacja In Corpore zaprasza na bezpłatny wykład, który odbędzie się 08.06.2019 godzina 18.00 w Personalne Centrum Rozwoju In Corpore, ul. Bażantów  2, 40-668 Katowice.

Wykład poprowadzi Anna Maria Pękacka ukończyła studia z zakresu lingwistyki klinicznej (Master of Science) na Uniwersytecie w Bielefeld (Niemcy). Do 2012 roku pracowała w LWL-Klinikum Gütersloh na oddziałach neurologicznym i udarowym, od 2012 roku pracuje w Szwajcarii. Pracowała m.in. w klinice neurorehabilitacyjnej cereneo AG, Rehaklinik Bellikon (SUVA) i Spitalzentrum Oberwallis. Obecnie kierownik Działu Logopedii oraz senior speech and dysphagia therapist w Zürcher RehaZentren Wald. Aktywna jako professional expert w zespole ds. dysfagii działającym przy Nestle Health Science.

Wykład zostanie poświęcony tematyce dysfagii,  która występuje bardzo często u pacjentów z uszkodzeniem centralnego i/lub obwodowego układu nerwowego. Dysfagia w znaczący sposób zaburza czynności pokarmowe, natomiast spożywanie posiłków  ma zawsze wysoką wartość społeczno-kulturową oraz wiąże się z przyjemnością. Do czynności pokarmowych fundamentalną czynnością jest zdolność połykania, która u pacjentów  z dysfagią  zostaje zaburzona, wówczas można mówić o dysfagii – bez względu na wiek osoby tym dotkniętej.

Zmiany w obrębie fizjologii połykania mogą wzmacniać predyspozycje do odwodnienia, niedożywienia, dysfagii i aspiracji oraz podnosić prawdopodobieństwo zgonu. Zjawisko niedożywienia, jest obserwowane coraz częściej w populacjach krajów zachodnioeuropejskich i w szczególności dotyczy osób hospitalizowanych. Wśród innych skutków dysfagii można wymienić konieczność zmiany sposobu odżywiania, zredukowaną jakość życia w wyniku unikania lub utraty radości płynącej z jedzenia i/lub picia, a także wysokie koszty dla systemu opieki zdrowotnej spowodowane opieką nad pacjentem z dysfagią.

Bez względu na jej etiologię dysfagia powinna być diagnozowana w możliwie najwcześniejszej fazie i właśnie wtedy należy rozpocząć terapię, tak aby uniknąć nie tylko zagrażających życiu skutków aspiracji i niedożywienia, lecz także tych, które pacjent będzie odczuwać i opisywać jako „nieprzyjemne”. W porównaniu ze Szwajcarią, Wielką Brytanią oraz Austrią w Polsce istnieją wyraźne braki w obrębie standardów dietetycznych i terapeutycznych w przypadku zaburzeń połykania, jak i szerokiej opieki nad chorym.

W czasie wykładu zostanie przedstawione elementy postępowania diagnostyczno -teraputycznego w oparciu o doświadczenia własne zdobyte w pracy z pacjentami dysfagią wykładowcy Anny Pękackiej senior speech i teraputa dysfagii w Zürcher RehaZentren Wald.

Termin: 08.06.2019, miejsce: Katowice
Zapisy poprzez: formularz zgłoszenia Bezpłatny wykład na temat - Dysfagia i odżywianie

Regulamin: regulamin szkoleń